Category Archives: homemade

To Save or Not To Save?

*This is a permanent page at Money Talk along with Couponing and Frugal Living.

Talking about finances growing up was considered to be rude and unacceptable.  I knew we had money – my mom owned her own printing company which was very successful and was growing by the day.  We always had our needs covered, and presents during the holidays were in abundance, but it wasn’t a popular topic at family dinner; if you get my understanding.

I also remember receiving money from distant relatives and from Mr. Goodman (family friend that I’ve known from since I can remember) every time he saw us (nearly every day).  My sister and I would instantly spend the money at the closest candy store or vending machine.  Saving it?  What did ‘saving’ mean?  And ‘save’ for what purpose when I could get something right at that instant?

Continue reading To Save or Not To Save?

Advertisements

My Homemade Wipes

Have you ever noticed how much you may spend on wipes?  Like, really sat down and did the math?  It’s absurd!  I cannot believe how much I was spending on something so simple, yet such a necessity.Here are my family’s calculations with two kids in diapers (this was done last year when my almost 3yo was being potty trained):
Huggies fragrance free 600 sheets     $11.97 x twice a month = $23.94
Wipes twice a month for one year           $23.94 x 12 months = $287.28
I’d much rather spend that money on other things, not wipes!!
And we really only had one child in diapers.  Could you imagine what we were spending when our two youngest ones were in diapers???I was determined to find a way around this madness.  And I did.Here is what I now spend on wipes (the whole family uses wipes – hey!  They’re just like Charmin Freshmates – why not?):Viva paper towels (once every three months)

$12.49 x one year supply = $49.96
Baby wash (dollar tree)                                               $1 x one year supply = $1
Baby oil (dollar tree)                                                      $1 x one year supply = $1

Total for one year                                                          approximately $52

That is much more like it!!

That’s $235 in savings per year!!